Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

Warto zobaczyć - atrakcje turystyczne

Modernizacja oświetlenia na terenie Gminy Polanów

Modernizacja oświetlenia na terenie Gminy Polanów

...

Święta Góra Polanowska

Święta Góra Polanowska

W odległości ok. 3 km na zachód od Polanowa znajduje się Święta Góra (156 m n.p.m.), będąca miejscem kultu dla pogańskiej ludności, zmieszkującej te rejony we wczesnym średniowieczu. Po chrystjanizacji Pomorza do Polanowa przybyli cystersi, którzy w XIV wieku zbudowali na Świętej Górze kaplicę z obrazem matki Boskiej. Wkrótce po tym miejsce to stało się celem katolickich pielgrzymek. Pod koniec XVI wieku, w następstwie postępującej reformacji, mnichów zmuszono do opuszczenia sanktuarium, a kaplica została zburzona. Pozostałości jej konstrukcji jeszcze wiele lat później krążyły wśród ludności, która traktowała je jako relikwie.

Elektrownia Szczytowo-Pompowa w Żydowie

Elektrownia Szczytowo-Pompowa w Żydowie

Na południu gminy w sołectwie Żydowo znajdują się dwa duże jeziora Kwiecko i Kamienne, które są miejscami szczególnie chętnie odwiedzanymi przez turystów i wędkarzy. Jeziora dzieli zaledwie odległość ok. 1,7 km, a różnica wysokości między lustrem wód obu zbiorników wynosi 83 m. Te nietypowe warunki fizjograficzne wykorzystano do utworzenia elektrowni szczytowo-pompowej, którą uruchomiono w 1971 r. 

Aleja Bukowa

Aleja Bukowa

Droga z Jacinek do Nacławia wiedzie pośród pięknej alei bukowej, będącej jednym z nielicznych takich obiektów w kraju. Wzdłuż blisko 5 kilometrowego odcinka szosy rośnie ok. 400 drzew, których wiek szacuje się na 200 lat, a najokazalsze z bukowych pni, mają przeszło 4 metry średnicy.
Pod koronami dostojnych buków biegnie kilka szlaków turystycznych, między innymi jedna z najdłuższych tras rowerowych w północnej Polsce – Bike the Baltic. Aleja Bukowa wygląda efektownie o każdej porze roku, choć najpiekniej prezentuje się jesienią.

Czerwony Most

Czerwony Most

W odległości ok. 1,5 km na południowy wschód od centrum Polanowa znajduje się Czerwony Most. Sa to pozostałości potężnego, stalowego wiaduktu, zbudowanego w 1916 r. nad doliną rzeki Grabowej. Most ma długość 120 m i stanowi element przedwojennej linii kolejowej z Grzmiącej do Korzybia. Funkcję swoja pełnił do 1945 roku, kiedy Rosjanie rozebrali go likwidując w ten sposób połączenie kolejowe. Na konstrukcji mostu do dziś widać ślady po nieudanej próbie wysadzenia go. Obecnie pod mostem znajduje się kładka, którą przebiega szlak rowerowy.

Kościół  z XVIII wieku z neogotyckim ołtarzem w Polanowie

Kościół z XVIII wieku z neogotyckim ołtarzem w Polanowie

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Polanowie wybudowany został w XVIII w. na miejscu koscioła spalonego w pożarze miasta w 1736 r. W 1850 roku, kiedy przebudowywano kosciół, powiększono go znacznie. Podziwiać w nim do dziś można neogotycki ołtarz główny, boczne balkony i kropielnice. Interesująca jest również tarcza herbowa wywodzącego się z Kurlandii rodu Wrangelów, zawieszona na południowej ścianie chóru oraz epitafia generała Fryderyka i Eleonory Wrangelów, pochowanych w 1805 roku.

Kościół z XV wieku w Komorowie

Kościół z XV wieku w Komorowie

Znajdujący się na niewielkim wzniesieniu, w samym centrum miejscowości Komorowo kościół powstał najprawdopodobniej w połowie XV wieku. Uwagę przykuwa charakterystyczna struktura budowli, ściany łączą w sobie polne nieociosane kamienie z gotycką cegłą.

Kościół gotycki z XV wieku w Kościernicy

Kościół gotycki z XV wieku w Kościernicy

Kościół Matki Boskiej Królowej Polski w Kościernicy wybudowany został w XV w. i podobnie jak kaplica na Świętej Górze Polanowskiej, służył katolikom. Choć kościół na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywano po dzień dzisiejszy zachowały się w nim gotyckie mury z pięknymi witrażami, zabytkowa chrzcielnica oraz naziemna żeliwna dzwonnica.

Kościół wiejski z XVI wieku w Krągu

Kościół wiejski z XVI wieku w Krągu

Barokowo-renesansowy murowany, jednonawowy kościół pw. Zwiastowania NMP został wzniesiony w 1580 r przez właścicieli pobliskiego zamku. Starą część kościoła charakteryzuje bogaty renesansowy wystrój, na który składają się m.in.: ołtarz, ambona, chrzcielnica i loża kolatorska.

Kościół szachulcowy z XVII wieku w Wielinie

Kościół szachulcowy z XVII wieku w Wielinie

Kościół szachulcowy z XVII w. w Wielinie pw. Chrystusa Króla z 1698 roku - prawdziwa perła architektury sakralnej - niewielki urokliwie położony kościółek z bardzo dobrze zachowanym od wielu wieków wnętrzem.  

Kościół szachulcowy z XVIII wieku w Chociminie

Kościół szachulcowy z XVIII wieku w Chociminie

Kościół pw. św. Teresy wybudowany w XVIII w.

Kościół szachulcowy z XVIII wieku w Garbnie

Kościół szachulcowy z XVIII wieku w Garbnie

Kościół pw. św. Antoniego z Padwy, wybudowany w 1769 r.

Kościół szachulcowy z XVIII wieku w Żydowie

Kościół szachulcowy z XVIII wieku w Żydowie

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowie wybudowano w roku 1764.

Zamek rycerski w Krągu

Zamek rycerski w Krągu

Dawna posiadłość rycerska leżąca przy drodze do Sławna. Wybudowany przez rodzinę Podewilsów na początku XV wieku zespół zamkowo-parkowy, później był wielokrotnie przebudowywany, 1580 roku rozebrano go do fundamentów i odbudowano w stylu renesansowym, ostateczny wygląd obiekt uzyskał pod koniec XIX w.

Park Leśników w Osetnie

Park Leśników w Osetnie

Wyjątkowy park poświęcony rzadkim okazom drzew, krzewów i krzewinek zlokalizowany przy lesniczówce Osetno. Malowniczy krajobraz uzupełniają altany, szałasy i wydzielone miejsca na ognisko. 

Park Petrograficzny w Polanowie

Park Petrograficzny w Polanowie

Park petrograficzny zlokalizowany przy drodze wojewódzkiej Polanów – Bobolice powstał z inicjatywy Nadleśnictwa Polanów w 2013 roku. Jego zadaniem jest przybliżenie tematyki głazów narzutowych. Teren gminy Polanów jest specyficzny, a głazy są śladem tego, na co leśnicy napotykają w naszych lesach - to prezent ze Szwecji sprzed 15 tys. lat. Dzięki zlokalizowaniu przez leśników głazów, oraz laboratoryjnym zbadaniu próbek określono rodzaj skał i ich skład. Zrobiono też zdjęcia makroskopowe, które w ogromnym powiększeniu pokazują strukturę kamieni. W parku znajdują się 22 eksponaty głazów narzutowych wraz z informacją o ich pochodzeniu, budowie i strukturze. 

Ruiny fabryki kamienia

Ruiny fabryki kamienia

W leśnej głuszy, nieopodal Góry Złocień w sołectwie Gołogóra, znajdują się monumentalne ruiny po starej, niemieckiej fabryce kamienia tłuczonego (szutru). Setki metrów kwadratowych żelbetonowej konstrukcji, potężne niemal dwudziestometrowe ściany porośnięte mchem. Fabryka została wybudowana przez Niemców tuż przed II wojną światową albo na samym jej początku. Do końca nie wiadomo jak długo funkcjonowała i do czego tak naprawdę służyła. Prawdopodobnie tłuczono tu kamień, który był zwożony z okolicy, tu go kruszono i wysyłano dalej do budowy dróg tzw. kocich łbów i umocnień militarnych. Obiekt mógł jednak mieć zupełnie inne przeznaczenie, o którym na razie nikt nie wie.

Cmentarzysko Kurhanowe z X, XI w. w Żydowie

Cmentarzysko Kurhanowe z X, XI w. w Żydowie

Przy okazji budowy elektrowni szczytowo-pompowej w latach 60-tych XX w., na terenie Żydowa zostały przeprowadzone gruntowne badania archeologiczne, dzięki którym odkryto wczesnośredniowieczną nekropolię, liczącą 22 kurhany czworoboczne i okrągłe o konstrukcji kamienno ziemnej o różnym stopniu zachowania. Archeolodzy datują powstanie cmentarzyska na XI-XII wiek, tj. na czasy początków państwa polskiego.

Góra Warblewska

Góra Warblewska

Jedno z najwyższych wzniesień w pobliżu miasta (170 m n.p.m.) - zwana dawniej "Wielkim Widokiem", na którym dawniej znajdowały się restauracja, taras widokowy oraz aleje spacerowe. W latach 80. na zachodnim stoku wybudowano nieistniejący już wyciąg narciarski. Obecnie w miejscu tym planowana jest budowa Centrum Aktywnego Wypoczynku z platformą widokową, wyciągiem i całoroczną rynną saneczkową.

Ruiny kościoła w Karsinie

Ruiny kościoła w Karsinie

Malowniczo górujące nad wsią ruiny gotyckiego kościoła Karsinie, którego powstanie datuje się na XIII stulecie. 

Logo związane z projektami Unijnymi
Logo Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Polanowie
Logo nagrań z sesji Rady Miejskiej w Polanowie
Program Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze
Logo Polanowska wyprawka
Logo rolnictwa, środowiska i ekologii
Logo EcoHarmonogram
BIP ZUK Polanów
Logo formularza zapytaj Burmistrza
Logo kalendarza imprez
Nowe wydanie
pws
Gminny system powiadamiania SMS
Nasze filmy na YouTube
Nieruchomości na sprzedaz. Gmina Polanów
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta Polanów
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie koszalińskim
Fabryka Kompetencji Kluczowych projekt realizowany przez ZEAO w Polanowie
Dofinansowanie w ramach programu MALUCH+ 2021
PSE - Partner gminy Polanów