W marcu 2000 roku odbyło się pierwsze spotkanie delegacji z Gedern na czele z burmistrzem Wolfgangiem Zenkertem i przewodniczącym Rady Miasta Willim Herbstem z członkami Zarządu Miejskiego w Polanowie. Podczas spotkania wymieniono informacje o pracy i organizacji samorządów, instytucjach samorządowych działających w poszczególnych miastach. Przyszła współpraca między miastami będzie obejmować wymianę zespołów i sportowych, wymianę wystaw, współpracę między szkołami, strażami pożarnymi, popieranie ruchu turystycznego.
W maju 2000 roku odbyła się rewizyta tym razem członkowie Zarządu Miejskiego w Polanowie pojechali do Gedern. Zwiedzali to malowniczo położone miasto, spotykali się z lokalnymi samorządowcami, omawiali dalszą współpracę. Dzięki poparciu Gedern Szkoła Podstawowa w Żydowie otrzymała ze środków Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej książki i nowoczesną komputerową pracownię języka niemieckiego. W 2002 r. strażacy z Gedern podarowali strażakom z Polanowa wóz strażacki.
Wzajemna współpraca nadal rozwija się; po I, II i III Dniach Europy odbywających się w Polanowie wzajemne relacje pogłębiły się o kontakty między grupami zawodowymi obu miast. 18 maja 2003 r. w Gedern powstało Stowarzyszenie na Rzecz Partnerstwa z Polanowem. Stowarzyszenie powołano w ramach partnerskiej przyjaźni Polanowa i Gedern oraz wielostronnej współpracy miast.
W czerwcu 2004 r. odbył się I Partnerski Rajd Rowerowy "Polanów - Gedern". Wzięła w nim udział grupa kolarzy z Gedern i Polanowa. W roku tym nastąpiło również podpisanie układu o partnerstwie pomiędzy Gedern a gminą Polanów. Podpisanie deklaracji partnerskiej przebiegło w dwóch etapach. Pierwszy odbył się 19 czerwca 2004 r. w Gedern, kolejny 9 października 2004 r. na wspólnej, uroczystej sesji Rad miejskich Gedern i Polanowa w sali Polanowskiego Ośrodka Kultury i Sportu.
W październiku 2005r., w ramach obchodów pierwszej rocznicy podpisania deklaracji partnerskiej między gminą Polanów a miastem Gedern odbyło się w Polanowie spotkanie między przedstawicielami miast partnerskich. Goście z Gedern przywieźli ze sobą zestawy komputerowe, które zostały przekazane Szkole Filialnej w Nacławiu. Organizatorzy spotkania postanowili ocenić miniony rok oraz porozmawiać o planach na przyszłość. Obie strony pozytywnie oceniły rozwój dotychczasowych kontaktów, zwłaszcza pomiędzy jednostkami straży pożarnej, nauczycieli, sportowców i osób prywatnych.
W czasie pobytu delegacji z Gedern poruszono kwestię współpracy młodzieży zwłaszcza gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Strona niemiecka zadeklarowała pomoc w nawiązaniu kontaktów między dyrektorami szkół odpowiednich placówek oświatowych oraz wyraziła gotowość współdziałania w organizacji pobytu młodzieży szkolnej z gminy Polanów latem 2006r.
W ramach wspierania kontaktów mieszkańców obu miast w czerwcu 2006r. w gminie Polanów grupa z Gedern wzięła udział w Dniach Polanowa, organizowanych pod hasłem "Turystyka bez granic w partnerstwie miast". Goście uczestniczyli w otwarciu wystawy fotograficznej pn. "Dwa spojrzenia". Podziwiali również liczne prezentacje artystyczne i wystąpienia zespołów tanecznych.
Delegacja z zaprzyjaźnionej gminy Gedern była również uczestnikiem festynu we wsi Rzeczyca, który odbył się 30 września 2006r.
14 kwietnia 2007 roku w Gedern odbyło się spotkanie miast partnerskich. Jego celem było omówienie planu współpracy partnerskiej na 2007 rok. Zaproszeni goście uczestniczyli w prezentacji kultury polskiej w Gedern a ochotnicza Straż Pożarna w Polanowie otrzymała od Burmistrza Gedern cztery nowe aparaty tlenowe ciśnieniowe oraz 3 komputery.
8-10 czerwca 2007 roku na Dniach Polanowa organizowanych pod hasłem "Myśliwi i młodzież - między kulturą a naturą" gościła delegacja z Gedern. Władze, liderzy i przedstawiciele mediów wzięli udział w oficjalnym otwarciu imprezy na rynku w Polanowie oraz w pokazie polsko - niemieckiej wystawy prac plastycznych. W programie była również wycieczka po Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Warcińsko - Polanowskie" oraz wiele innych atrakcji.
W dniach 11-15.10.2007r. w Polanowie przebywała delegacja z Gedern. Goście uczestniczyli w Święcie Pieczonego Ziemniaka, które odbyło się 13.10 b.r. w Bukowie. Celem tej wizyty było także omówienie spraw związanych z wizytą delegacji z Polanowa w Gedern w maju 2008 roku.
W dniach 22 - 25 maja 2008r. delegacja z Polanowa przebywała z wizytą w mieście partnerskim Gedern. Głównym punktem programu było poświęcenie Polanowskiego Placu przy ulicy Otto - Müller oraz polsko - niemiecki wieczór w hali sportowej na górze zamkowej. Oprócz tego goście z Polanowa zwiedzali lotnisko we Frankfurcie i Maintower - znane i lubiane miejsce widokowe.
W Dniach Polanowa, które odbyły się 12-14 czerwca 2008r. uczestniczyli goście z miasta partnerskiego Gedern na czele z burmistrzem Stefanem Betzem oraz przewodniczącym Rady Miasta Kurtem Heusohnem. Brali oni udział w wykładzie dr Jurgena Luxa nt: "Historii Polanowa" oraz multimedialnym pokazie jego fotografii pt. "Polanów wczoraj i dziś". Delegacja z Niemiec uczestniczyła w oficjalnym otwarciu imprezy na Rynku Miejskim w Polanowie w dniu 14.06.2008r. oraz wielu innych atrakcjach przygotowanych z okazji obchodów Dni Polanowa.
W czerwcu 2010 roku odbyły się trzydniowe obchody 700 - lecia Polanowa pod hasłem "Śladami polsko - niemieckiej tradycji na Pomorzu" w których uczestniczyli goście z Gedern.
Obchody rozpoczęła polsko - niemiecka konferencja historyczna pn.: "Historia i Kultura Ziemi Polanowskiej" której celem było poszukiwanie wspólnej tożsamości w świetle zmieniającej się na przestrzeni 700 lat Polanowa sytuacji społecznej, gospodarczej, geopolitycznej oraz uwarunkowań historycznych. Podczas konferencji przedstawiono 15 referatów, które zostały omówione w wydanej książce pn.: "Miasto i Gmina Polanów" jako X tom z cyklu publikacyjnego "Historia i Kultura Ziemi Sławieńskiej". Konferencja została również połączona z wystawą ikon i wystawą historyczną pn.: "Dawne widoki Polanowa".
Następnie odbyło się spotkanie integracyjne połączone z prezentacją kuchni regionalnej z Polski i Niemiec. Podczas obchodów odbyła się również rekonstrukcja historyczna związana z tradycjami Świętej Góry Polanowskiej, ustawieniem rzeźby świętego Ottona oraz nadanie honorowego obywatelstwa Polanowa Arcybiskupowi Bambergu - Ludwikowi Schick’owi.
Obchody 700 - lecia Polanowa sfinansowane zostały przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IVA Euroregionu Pomerania).
Strona internetowa miasta partnerskiego:
www.gedern.de
to gmina należąca, podobnie jak Polanów, do Euroregionu Pomerania. Gmina ta, należy do związku gmin Löcknitz w Meklemburgii Pomorzu Przednim i położona jest 35 km od granicy Polski.
Kontakty pomiędzy gminami zaczęły się w 2000 r. wówczas to, Polanów odwiedziła młodzież i nauczyciele z Rothenklempenow, a rok później delegacja z Niemiec uczestniczyła w I Dniach Europy w Polanowie. We wrześniu 2002 r. podczes II Dni Europy pomiędzy Polanowem i Rothenklempenow zostało podpisane Porozumienie o Współpracy Partnerskiej będącej fundamentem budowy trwałego układu partnerskiego. Oprócz współpracy pomiędzy samorządami, porozumienie obejmuje współpracę pomiędzy lokalnymi organizacjami, w dziedzinie turystyki, nauki, w tym wymiany młodzieży, rolnictwa i ochrony środowiska. Dzięki umowie partnerskiej z Gminą Rothenklempenow, Gmina Polanów miała możliwość ubiegania się o dofinansowanie swoich programów z funduszy przedakcesyjnych UE. Wspólnie zrealizowano projekty "Utworzenie ścieżki rowerowej Warblewskie Wzgórza" oraz wspomniane już I, II i III Dni Europy w Polanowie. W ramach wspólnie przeprowadzonego projektu pn. "Partnerstwo dla przedsiębiorczości wiejskiej - polsko - niemieckie spotkanie rolników Polanów - Rothenklempenow" w grudniu 2003 r. grupa z Polanowa wzięła udział w wizycie studyjnej w Rothenklempenow. W 2005 roku wspólnie zrealizowano projekt pn.: "Greenway - Naszyjnik Północy - realizacja pilotażowego programu rozwoju turystyki ekologicznej w gminach: Polanów, Biały Bór, Bobolice", w ramach którego został przygotowany do użytku zielony szlak turystyczny, liczący ok. 92 km. Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie z Gminą Biały Bór, Gminą Bobolice, Stowarzyszeniem Społeczno - Samorządowym "Zielone Pomorze" oraz partnerami niemieckimi - Gminą Rothenklempenow i miastem Demmin. Celem programu było stworzenie warunków do lepszego wykorzystania przez mieszkańców gmin Polanów, Biały Bór i Bobolice potencjału turystycznego i przyrodniczego dla rozwoju turystyki ekologicznej dzięki polsko - niemieckiej współpracy partnerskiej w ramach Euroregionu Pomerania oraz wskazanie kierunku rozwoju turystyki ekologicznej do pełnienia przez region jego funkcji turystycznej poprzez odpowiednie zagospodarowanie turystyczne i podniesienie poziomu świadomości środowiskowej (ekologicznej) mieszkańców gmin: Polanów, Biały Bór i Bobolice. W ramach projektu zorganizowano także polsko-niemiecką konferencję pod nazwą "Edukacja Ekologiczna i Ochrona Bioróżnorodności a Rozwój Turystyki".
w 2006 roku delegacja z miasta Rothenklempenow towarzyszyły nam podczas czerwcowej imprezy pod nazwą "Turystyka bez granic w partnerstwie miast". Podczas uroczystości przyznano honorowe obywatelstwo gminy Polanów Panu Harremu Ellmann'owi - Przewodniczącemu Rady Gminy Rothenklempenow. Obchody Dni Polanowa pod hasłem "Turystyka bez granic w partnerstwie miast" odbyły się dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z funduszu Unii Europejskiej w ramach inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A .
8 września 2006r. spotkaliśmy się z delegacją z gminy Rothenklempenow z Siegmundem Linderem - Prezesem Europejskich Warsztatów Młodzieżowych na Barzkowickich Targach Rolnych "Agro Pomerania 2006". Następnego dnia w Kościernicy odbyło się Święto Chleba pod hasłem POLSKO-NIEMIECKIE SPOTKANIA ŚLADAMI POMORSKICH TRADYCJI, na którym również gościli zaproszeni goście.
Tegoroczne uroczystości dożynkowe dofinansowane były w ramach Programu INTERREG III A ze środków Unii Europejskiej.
8 - 10 czerwca 2007 roku delegacja z Gminy Rothenklempenow była uczestnikiem Dni Polanowa, organizowanych pod hasłem "Myśliwi i młodzież - między kulturą a naturą". Władze, liderzy, zespół śpiewaczy i przedstawiciele mediów wzięli udział w oficjalnym otwarciu imprezy na rynku w Polanowie oraz w pokazie polsko - niemieckiej wystawy prac plastycznych. W programie była również wycieczka po Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Warcińsko - Polanowskie" oraz wiele innych atrakcji. Burmistrzowi Rothenklempenow - Panu Eugenowi Behmowi nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Polanów.
Goście z Rothenklempenow uczestniczyli w Dniach Polanowa, które odbyły się 12-14 czerwca 2008r. Wśród nich byli: zastępca burmistrza Rosemarie Dömlang oraz Radna Powiatu Antje Kesten. Goście brali udział w wykładzie dr Jurgena Luxa nt: "Historii Polanowa" oraz multimedialnym pokazie jego fotografii pt. "Polanów wczoraj i dziś". Delegacja z Niemiec uczestniczyła w oficjalnym otwarciu imprezy na Rynku Miejskim w Polanowie w dniu 14.06.2008r. oraz wielu innych atrakcjach przygotowanych z okazji obchodów Dni Polanowa. Omówiono także plan współpracy i propozycje wspólnej realizacji projektów w roku 2009.
W czerwcu 2010 roku odbyły się trzydniowe obchody 700 - lecia Polanowa pod hasłem "Śladami polsko - niemieckiej tradycji na Pomorzu" w których uczestniczyli goście z Rothenklempenow.
Obchody rozpoczęła polsko - niemiecka konferencja historyczna pn.: "Historia i Kultura Ziemi Polanowskiej" której celem było poszukiwanie wspólnej tożsamości w świetle zmieniającej się na przestrzeni 700 lat Polanowa sytuacji społecznej, gospodarczej, geopolitycznej oraz uwarunkowań historycznych. Podczas konferencji przedstawiono 15 referatów, które zostały omówione w wydanej książce pn.: "Miasto i Gmina Polanów" jako X tom z cyklu publikacyjnego "Historia i Kultura Ziemi Sławieńskiej". Konferencja została również połączona z wystawą ikon i wystawą historyczną pn.: "Dawne widoki Polanowa".
Następnie odbyło się spotkanie integracyjne połączone z prezentacją kuchni regionalnej z Polski i Niemiec. Podczas obchodów odbyła się również rekonstrukcja historyczna związana z tradycjami Świętej Góry Polanowskiej, ustawieniem rzeźby świętego Ottona oraz nadanie honorowego obywatelstwa Polanowa Arcybiskupowi Bambergu - Ludwikowi Schick’owi.
Obchody 700 - lecia Polanowa sfinansowane zostały przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IVA Euroregionu Pomerania).
Nazwa | Autor | Data publikacji |
---|---|---|
Deklaracja partnerska z Gedern - wersja polska | Grzegorz Lipski | 2019-01-25 13:25:18 |
Deklaracja partnerska z Gedern - wersja niemiecka | Grzegorz Lipski | 2019-01-25 13:27:25 |
Porozumienie z Rothenklempenow | Grzegorz Lipski | 2019-01-25 13:27:50 |
Data publikacji / aktualizacji | Autor / Opublikował | Narzędzia |
---|---|---|
2018-09-12 14:02:38 2019-01-25 13:23:27 | Krzysztof Szypulski | udostępnij na facebookuudostępnij na twitterzedrukuj |