Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

Kościół z XV wieku w Komorowie

Kościół z XV wieku w Komorowie

Znajdujący się na niewielkim wzniesieniu, w samym centrum miejscowości Komorowo kościół powstał najprawdopodobniej w połowie XV wieku. Uwagę przykuwa charakterystyczna struktura budowli, ściany łączą w sobie polne nieociosane kamienie z gotycką cegłą.

W pierwszym wieku swojego istnienia był macierzystą świątynią lokalnej ewangelickiej parafii, do której należało również Sierakowo Sławieńskie i Krąg. Przy kościele znajdował się także cmentarz, którego część w XIX w. została przekształcona w park. Jednym z istotniejszych wydarzeń w historii kościoła było zamieszczenie spiżowego, odlanego przez Dietricha Beckmanna dzwonu w wieży kościoła, które miało miejsce w 1569 r. Na przełomie XVI i XVII wieku kościół został poddany gruntownemu remontowi.

W pierwszej połowie XVII w. wewnątrz pojawił się drewniany manierystyczny ołtarz, sześcioboczna chrzcielnica z fragmentami gotyckich inskrypcji ambona. Wszystkie te elementy wyszły spod dłuta lokalnych snycerzy. Do końca stulecia powstała też zakrystia oraz zamurowano boczne wejście do krypty.

Kolejny, znaczący dla kościoła remont miał miejsce w 1881 roku.

Ostatnim ewangelickim pastorem był Wilhelm Veder. Od 1948 roku świątynia funkcjonuje jako kościół katolicki, będący dziś kościołem filialnym w rzymskokatolickiej parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Bukowie. 

W 1954 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. 

Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2019-01-17 11:22:21 Agnieszka Kaczka
logo projekty
logo BIP
Sesja Rady Miejskiej
Zapytaj Burmistrza
Kalendarz imprez
Nowe wydanie
pws
Gminny system powiadamiania SMS
Nasze filmy na YouTube
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta Polanów
Piękna zachodniopomorska wieś 2018
przejdź do góry strony