Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

VIII Odpust Kaszubski

18 czerwca 2022 r. do Maryi Bramy Niebios już po raz ósmy przyjechali kaszubi z całego Pomorza i miłośnicy kaszubskiej kultury, żeby wspólnie się modlić i świętować odpust na Świętej Górze Polanowskiej.

Kaszubi odwiedzają polanowska pustelnię regularnie od 2015 r. Spotkania poza modlitwą mają również na celu przypomnienie, że na Pomorzu znajdują się trzy święte góry: Rowokół, Polanowska i Chełmska. Pomimo, ze aktualnie Kaszuby kojarzone są wyłącznie ze wschodnią częścią Pomorza, to historycznie centrum kaszubszczyzny, jak podkreśla ojciec Janusz - inicjator odpustu, franciszkanin ze świętej Góry Polanowskiej - stanowił właśnie Polanów. Zgodnie z wersem z kaszubskiego hymnu, który został wyryty na jednym z pamiątkowych głazów w pobliżu pustelni, przed germanizacją „Kaszuby ciągnęły się od Gdańska do bram Rostocku”.

Odpust tradycyjnie rozpoczęła pielgrzymka spod figury św. Ottona w Polanowie, poprzedzona tańcem feretronów (tzw. pokłony obrazów).
W samo południe, już na szczycie Góry odbyła się uroczysta, plenerowa Msza św. z liturgią słowa w języku kaszubskim. Eucharystii przewodniczył o. Marek Dettlaff, pracujący w Wilnie franciszkanin, natomiast kazanie wygłosił ks. Leszek Jażdżewski, duszpasterz środowisk kaszubskich z Gdańska. Po nabożeństwie na pielgrzymów czekały prezentacje zespołów kaszubskich oraz tradycyjny poczęstunek.

Odpust Kaszubski mógł odbyć się dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu polanowskich instytucji. Są to m.in.: Gmina Polanów, POKiS, ZUK, jednostki OSP, Nadleśnictwo Polanów.

Galeria
Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2022-06-22 10:13:29 2022-06-22 12:36:15 Agnieszka Kaczka Agnieszka Kaczka