Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

VII Odpust kaszubski w Polanowie

W sobotę 12 czerwca 2021 r. odbył VII Odpust Kaszubski, zainicjowany w 2014 r. przez o. Janusza Jędryszka, pustelnika i gospodarza kaplicy na Górze Polanowskiej. Uroczystość mogła odbyć się dzięki zaangażowaniu i współpracy z wieloma instytucjami. Są to m.in.: Gmina Polanów, POKiS, ZUK, OSP.

Zanim zgromadzeni Kaszubi z całego Pomorza ruszyli do Matki Bożej Bramy Niebios, przy figurze św. Ottona wykonano niezwykły taniec obrazów tzw. ukłony feretronów. Następnie pielgrzymi ruszyli w procesji na Świętą Górę Polanowską. Tam miała miejsce uroczysta, plenerowa Msza św., pod przewodnictwem następcy Apostoła Pomorza - abp Ludwig Schick z Bambergu. Hierarcha z Bambergu jest honorowym obywatelem Polanowa. Tytuł ten w 2010 r. polanowski samorząd przyznał mu w uznaniu za zasługi na rzecz dialogu historycznego i wsparcie procesu pojednania polsko-niemieckiego.

Odpust w Polanowie to doskonała promocja kaszubszczyzny. Kilka godzin świętowania stwarza doskonałą okazję do prezentacji kaszubskiego folkloru, kultury, strojów, języka, kuchni i muzyki.

Galeria
Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2021-06-23 13:50:00 2021-06-29 11:35:16 Agnieszka Kaczka Agnieszka Kaczka
przejdź do góry strony