Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

V Odpust kaszubski w Polanowie

15 czerwca 2019 r. po raz kolejny odbył się Odpust Kaszubski, zainicjowany w 2014 r. przez o. Janusza Jędryszka, pustelnika i gospodarza kaplicy na Górze Polanowskiej. Uroczystość mogła odbyć się dzięki zaangażowaniu i współpracy z wieloma instytucjami. Są to m.in.: Gmina Polanów, POKiS, ZUK, OSP, Nadleśnictwo Polanów.

 

V Odpust kaszubski w Polanowie

Zanim zgromadzeni tłumnie Kaszubi z całego Pomorza ruszyli do Matki Bożej Bramy Niebios, miało miejsce poświęcenie nowej, ufundowanej przez lokalny samorząd figury św. Ottona, która zastąpiła drewnianą i zniszczoną upływem czasu.

Tu również powtórzono zapoczątkowany rok temu niezwykły taniec obrazów tzw. ukłony feretronów. Następnie pielgrzymi ze śpiewem i modlitwą ruszyli w procesji na Świętą Górę Polanowską. Tam miała miejsce uroczysta, plenerowa Msza św., pod przewodnictwem biskupa seniora Pawła Cieślaka, sprawowana z liturgią słowa w języku kaszubskim.

Odpust w Polanowie to doskonała promocja kaszubszczyzny. Kilka godzin świętowania stwarza doskonałą okazję do prezentacji kaszubskiego folkloru, kultury, strojów, języka, kuchni i muzyki.

Według pomysłodawcy uroczystość ma wymiar zarówno i edukacyjny jak i religijny. Edukacyjny dlatego, aby uświadomić Kaszubom i mieszkańcom Pomorza Środkowego, że to są historyczne tereny Kaszub, natomiast religijny ze względu na maryjny charakter Pomorza.

Galeria
Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2019-06-17 14:18:32 2019-06-25 07:20:31 Agnieszka Kaczka Agnieszka Kaczka
przejdź do góry strony