Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi - największe ekologiczne święto, obchodzone od 1990 roku również w Polsce. To doskonała okazja do upowszechniania właściwych postaw proekologicznych.

W tym dniu szczególnie przypominamy o współodpowiedzialności za czystość naszej planety. Musimy pamiętać, że to my dziś i nasze działania kształtują ekosystem jutra. Dlatego biorąc odpowiedzialność za przyszłość nasza i kolejnych pokoleń warto praktykować dobre nawyki na co dzień, tj.:

Segregujmy odpady, dzięki temu przyczyniamy się do zwiększenia produkcji z surowców pozyskanych z recyklingu i mniejszym zużyciem drogocennych naturalnych zasobów. Dlatego świadomie i właściwie segregujmy śmieci. Najwyższy czas, abyśmy przestali patrzeć na odpady jak na „śmieci” – coś zbędnego, niepotrzebnego, kłopotliwego. W rzeczywistości są one surowcem. Jeśli segregujemy odpady, nasza opłata za ich odbiór i zagospodarowanie jest niższa, dodatkowo chronimy środowisko naturalne i rozwijamy nowoczesną cyrkulacyjną gospodarkę, w której prawie nic się nie marnuje, a surowce i przedmioty są wykorzystywane wielokrotnie.

Oszczędzajmy wodę i energię – poprzez mycie rąk łagodnym strumieniem wody, a przy kupując sprzęt elektroniczny kierujmy się klasą energooszczędności. W oszczędzaniu wody niezawodnym staje się perlator czyli nakładka do baterii kuchennych i łazienkowych, która napowietrza strumień wody przez co optycznie staje się większy. Szybko reagujmy na awarie hydrauliczne, a uszczelki wymieniajmy profilaktycznie. Pamiętajmy o wyłączaniu światła wychodząc z pomieszczenia oraz o odłączaniu sprzętów z kontaktów elektrycznych.

W naszej codzienności na każdym kroku możemy zwrócić uwagę na „eko zmianę”. Dzień Ziemi to doskonała okazja, by wdrożyć w nasze życie, któryś z powyższych sposobów na oszczędzanie środowiska. Pamiętajmy o tym, nie tylko dzisiaj – dbajmy o środowisko!

Niech dzisiejsze święto stanie się pretekstem, by podjąć każdy temat, dotyczący działań na rzecz poprawy naszego środowiska. Warto wykonać, chociaż drobny gest, który zapoczątkuje dużą zmianę. Jedną z takich możliwości jest sadzenie drzew, które produkują tlen i są naturalną ochroną przed zanieczyszczaniem powietrza.

Z okazji Dnia Ziemi taką inicjatywę podjął również Burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski, który w najbliższy poniedziałek będzie uczestniczył w sadzeniu drzew w parku miejskim. Posadzone dęby zapoczątkują pojawienie się na stronie Urzędu Miejskiego „Licznika Drzew”, dzięki któremu będzie możliwość zgłoszenia i śledzenia nasadzeń dokonywanych na terenie gminy Polanów. Za pomocą prostego formularza osoby prywatne, firmy, instytucje (szkoły, przedszkola, parafie, zakłady pracy) będą mogły dodać posadzone drzewa.

Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2022-04-22 13:32:08 2022-04-25 11:43:20 Agnieszka Kaczka
przejdź do góry strony