Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

Starostowie tegorocznych Dożynek Gminnych w Żydowie 2023

Już za tydzień, w sobotę, 9 września na placu przy świetlicy wiejskiej w Żydowie odbędą się Dożynki Gminne 2023. Szczególną rolę podczas tego święta odgrywają starostowie dożynek. W tym roku zaszczytne zadanie gospodarzy przypadło w udziale Pani Malwinie Zabłockiej z Bartlewa i Panu Tomaszowi Kawalcowi z Polanowa - rolnikom naszej gminy.

Starościna Gminnych Dożynek 2023 - Malwina Zabłocka

Malwina Zabłocka – 35-letnia mieszkanka miejscowości Bartlewo w sołectwie Stary Żelibórz.
Wraz z mężem Krzysztofem, od 2011 r. gospodarują na 50 ha i utrzymują stado bydła mlecznego szwajcarskiej rasy Simental. Specjalizują się w produkcji mleka ekologicznego, które wciąż w Polsce należy do produkcji niszowej. Ich stado 30 krów, będące w okresie laktacji pod kontrolą użytkowości mlecznej, osiąga wyjątkowe wyniki wydajności. Roczne z Bartlewa sprzedawane jest ponad 200 000 litrów mleka najwyższej jakości.
Gospodarstwo tegorocznej Starościny jest bardzo dobrze wyposażone w nowoczesny park maszynowy. Pani Malwina i jej mąż aktualnie łączą pracę w gospodarstwie z wychowywaniem dwójki dzieci: 11-letniej Leny oraz 10-letniego Alana, którzy już teraz uczestniczą w życiu gospodarstwa, ucząc się od rodziców zamiłowania do ziemi i hodowli zwierząt.

Starosta Gminnych Dożynek 2023 - Tomasz Kawalec

Tomasz Kawalec - 48-letni mieszkaniec Polanowa. Razem z małżonką Anną od 2014 roku prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 100 hektarów. Specjalizują się w produkcji roślinnej, obejmującej zarówno metody konwencjonalne, jak i ekologiczne. Uprawiają kukurydzę, różnego rodzaju zboża, rzepak oraz rośliny strączkowe.
Gospodarstwo jest przykładem doskonale zmechanizowanej działalności, łączącej w sobie tradycyjne wartości z nowoczesnym podejściem do rolnictwa. Wyposażone w zaawansowany kompleks maszyn, częściowo sfinansowany ze środków UE. 
Pan Tomasz ma na swoim koncie ukończone studia podyplomowe na Politechnice Koszalińskiej w obszarze bioenergetyki oraz rozwoju obszarów wiejskich. W ramach swojej profesji jest nauczycielem edukacji dla bezpieczeństwa i przysposobienia obronnego w klasach mundurowych Zespołu Szkół Publicznych w Polanowie. Po godzinach angażuje się jako instruktor strzelectwa sportowego oraz aktywny członek zespołu muzycznego "Polanowski Band".
W życiu prywatnym jest również dumnym ojcem 21-letnich bliźniaków, Miłosza i Tymoteusza. Obaj synowie ugruntowali solidne fundamenty w dziedzinie edukacji rolniczej, kończąc Technikum Rolniczym w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Boninie o kierunku "Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki". Jeden z nich wybrał ścieżkę kontynuacji rodzinnego dziedzictwa i aktywnie uczestniczy w pracach w gospodarstwie. 

Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2023-08-31 10:11:20 2023-09-18 12:18:55 Agnieszka Kaczka Agnieszka Kaczka
przejdź do góry strony