Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

Spotkanie Burmistrza z naukowcem Ewą Jakubczyk

W środę 19 sierpnia 2020 r. na zaproszenie Burmistrz Polanowa Grzegorza Lipskiego odpowiedziała dr inż. Ewa Jakubczyk - młody naukowiec pochodzący z Żydowa w gminie Polanów. Pani Ewa jest w grupie niemieckich i angielskich naukowców, którzy niedawno wynaleźli superwytrzymały materiał o nazwie „Proteus". 

Podczas spotkania Burmistrz pogratulował pani doktor sukcesu zawodowego i podkreślił, że ogromnie cieszy się z tego, iż mieszkańcy naszej gminy biorą udział w ważnych naukowych wyzwaniach. W spotkaniu uczestniczyli również Zastępca Burmistrza Piotr Górniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Polanowie Józef Wilk oraz mama pani Ewy - Krystyna Jakubczyk. 

Poniżej kilka słów od pani Ewy o jej badaniach i wynalezionym materiale "Proteus"

"Od wielu lat pracuje na materiałach specjalnego przeznaczenia i do zastosowań w warunkach ekstremalnych. Oprócz materiałów stosowanych do generowania energii elektrycznej, przechowywania energii i ogniw paliwowych wiele moich badań skupia się na inżynierowie materiałów dla pozyskania lub wzmocnienia ich właściwości w celu zwiększenia ich funkcjonalności. Modyfikacje wprowadzane są na poziomie atomowym, strukturalnym, czy też konstruowanie matriksów jak również modyfikacje podczas produkcji włączając produkcję przemysłową. Prowadzę badania nad materiałami wykorzystywanymi w aplikacjach kosmicznych we współpracy z UK Space Agency, jak również Europejskiej (ESA), oraz materiałami stosowanymi w autach czy w samolotach we współpracy z dużymi koncernami samochodowymi i lotniczymi.

Jest to duży zakres materiałów, począwszy od materiałów piezo, termo i trybo-elektrycznych skończywszy na materiałach stosowanych do często dla bezpieczeństwa. Jak np. ostatnio opublikowany meta-materiał PROTEUS gdzie jako członek grupy badawczej brałam udział w stworzeniu materiału, który jest zarówno wysoce odkształcalny, jak i wyjątkowo odporny na dynamiczne obciążenia punktowe. Materiał jest inspirowany naturą/ biologią -metalowa struktura komórkowa (z wewnętrzną siatką z dużych segmentów ceramicznych) nie nadaje się do cięcia szlifierką kątową ani wiertarką, a jej gęstość wynosi tylko 15%. Materiał składa się z metalu, pianki/gąbki metalicznej i umieszczonej w niej ceramice. Ekstremalną twardość wywodzi się z lokalnego rezonansu między ceramiką osadzoną w elastycznej piance metalicznej a narzędziem atakującym, które wytwarza wibracje o wysokiej częstotliwości na granicy faz. W przypadku Proteusa ostrze ulega starciu wraz z ceramiką, a opiłki kumulują się w piance co zwiększa ścieralność tarcz."

Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2020-08-20 07:58:53 2020-08-24 07:57:41 Agnieszka Kaczka Agnieszka Kaczka
przejdź do góry strony