Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

Piknik Naukowy w Zespole Szkół Publicznych w Polanowie – Fabryka Kompetencji Kluczowych

7 czerwca 2022 r. na dziedzińcu naszej szkoły odbył się Piknik Naukowy, który stanowił zwieńczenie realizacji projektu Fabryka Kompetencji Kluczowych. 
Organizację tego wydarzenia powierzono trójmiejskiemu Centrum Edukacji Smart Lab.

Organizatorzy przygotowali fascynujące pokazy i warsztaty pełne pozytywnej energii i eksperymentów popularyzujących nauki przyrodnicze. 
Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Molekularnej Lodziarni „ChemChef” oferujące swoistą podróż do świata kuchni molekularnej. Najszybsze lody świata, dymiące smocze chrupki,  azotowe bezy i dymiąco – bulgoczące  softdrinki były wielką atrakcją i z pewnością niezapomnianym przeżyciem.
Wielkim powodzeniem cieszyła się także Mobilna Perfumeria. Wszyscy chętni mieli możliwość skomponować swoje własne, niepowtarzalne perfumy. Gotowy produkt, pięknie zapakowany, stanowi uroczą pamiątkę tej pierwszej perfumeryjnej przygody.
Fascynującym uzupełnieniem sekcji „zmysłowej” było stoisko oferujące warsztaty optyczne: „Mikro-Makro – zobaczyć to, co niewidoczne”, gdzie różnorodne kolorowe sprzęty, mikro i makroskopy zachęcały do  odkrywania tajemniczego i zaskakującego piękna, które – choć powszechne – pozostaje niedostępne dla naszych nieuzbrojonych oczu.
Dla młodych konstruktorów zaproponowano też edukacyjne zabawy wyjątkowymi klockami w postaci kolorowych rurek, pozwalających na tworzenie różnorodnych instalacji. „Rurociągi” zawsze zaskakują swoją różnorodnością. Konstrukcje z nich stworzone są przykładem pomysłowości,  kreatywności i nieograniczonej wyobraźni  „budowniczych”.
Ciekawą propozycją dla wielbicieli techniki i programowania okazały się również „Ozoboty – małe roboty”, które wykonywały swoje misje, podążając trasą zaprogramowaną przez młodych programistów.
Naukowy charakter pikniku wspaniale podkreśliły zajęcia poświęcone odnawialnym źródłom energii.  Ich uczestnicy mieli okazję poznać w przystępny, lekki i pogodny sposób zasadę działania ogniwa fotowoltaicznego, a także przekonać się o różnorodności zastosowań takich ogniw (poważnych i zabawnych) oraz wypróbować ich skuteczność.
Dodatkową oprawą pikniku były zabawy z ogromnymi bańkami mydlanymi , ciekłym azotem i suchym lodem. 
Nie sposób skorzystać z całej bogatej i niezwykle atrakcyjnej oferty Centrum Edukacji Smart Lab. Nasz wybór padł na propozycje pozwalające zarówno rozwijać wiedzę uczestników, bawić ich, a także inspirować i zachwycać. Wydaje się, że cele te udało się osiągnąć. Jesteśmy przekonani, że niejedna z przygotowanych atrakcji na długo pozostanie w pamięci uczestników. Być może dla niektórych stanie się inspiracją do dalszego zgłębiania tajemnic ukrytych w naukach przyrodniczych.

Tekst: Sylwia Jastrzębska
Foto: Wiesław Sadowski
 

Galeria
Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2022-06-23 08:10:01 2022-06-23 08:21:11 Zespół Szkoł Publicznych w Polanowie Agnieszka Kaczka
przejdź do góry strony