Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

Narodowe Czytanie 2023 w Polanowie

21 września br. Rynek Miejski w Polanowie zamienił się w scenę historycznej opowieści, która przeniosła nas w czasy minionych wieków. To właśnie tam, pod chmurką wrześniowego nieba, odbyło się Narodowe Czytanie, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Polanowie oraz Burmistrza Polanowa. 

Tego wieczoru, zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią prezydenckiej pary, "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej ożyło na nowo, a historia Polski drugiej połowy XIX wieku stała się przedmiotem literackiego spotkania.
"Nad Niemnem" to społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna, która prezentuje barwną panoramę życia społecznego Polski tamtych czasów. To również opowieść o miłości, wyborach i przede wszystkim o dążeniu do wolności - zarówno tej osobistej, jak i narodowej. 
Wspaniała inscenizacja,  ciekawe stroje z epoki, narracja sprawiły, że uczestnicy wydarzenia przenieśli się w czasie, stając się świadkami wydarzeń opisanych w powieści. 

Punktualnie o 17:30 na scenie przywitała licznie zgromadzonych gości Dyrektor Biblioteki  Ewa Hełminiak Soliwodzka. W towarzystwie samej Elizy Orzeszkowej, w którą wcieliła Elżbieta Majcher. Pani Eliza opowiadała o powieści, jej kontekście historycznym i literackim, wprowadzając słuchaczy w świat lektury. 

Podczas wydarzenia nie zabrakło również smaków naszych przodków. Wychowankowie polanowskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego serwowali potrawy oparte na kuchni staropolskiej, przygotowane specjalnie na tę okazję przez KGW Polanów. 

W gronie czytających znaleźli się tradycyjnie zaproszeni goście, m.in.: Grzegorz Lipski, Józef Wilk, Dariusz Kalinowski, Wiesław Lebioda, Marek Stachowicz, Jacek Todys, Grażyna Krawczyk, Krystyna Byrzykowska, Irena Pałac, Laura Zittermann, Paweł Malepszy, Lidia Durek, Elżbieta Zielińska, Piotr Górniak.
Czytania przeplatały się z pieśniami tamtych czasów, w wykonaniu zespołu śpiewaczego Córy Gołogóry (przy akompaniamencie Krzysztofa Ciuły) oraz Szymona Jendzio (przy akompaniamencie Tomasza Kawalca i Andrzeja Warchoły), co jeszcze bardziej wprowadzało w atmosferę opowieści Orzeszkowej. 

To wyjątkowe wydarzenie literackie  zostało zorganizowane dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Współorganizatorami Narodowego Czytania w Polanowie byli Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów "Młodzi Duchem" w Polanowie.

Galeria
Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2023-09-22 11:54:40 2023-09-22 13:20:34 Agnieszka Kaczka Agnieszka Kaczka
przejdź do góry strony