Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

Informacja Burmistrza Polanowa z dnia 6 listopada 2020 r. w związku z zagrożeniem epidemicznym

Szanowni Państwo. Początek listopada to tradycyjnie okres kiedy wspominamy wszystkich tych, którzy już od nas odeszli. W naszej tradycji to czas wręcz wyjątkowy. Każdego roku o tej porze licznie gromadziliśmy się na cmentarzach. W bieżącym roku pandemia zmieniła wszystko a cmentarze w okresie Dnia Wszystkich Świętych pozostały zamknięte.

Każdego dnia docierają do nas nowe informacje i niestety nie są one optymistyczne. Liczba zakażeń stale rośnie. W dniu wczorajszym i dzisiejszym osiągnęła ona poziom ponad 27 tysięcy dziennie przy odpowiednio 367 i 445 zgonach. Bardzo niepokojące dane dotyczą funkcjonowania służby zdrowia, która zdaje się zbliżać do progu swojej wydolności oraz wszystkich innych dziedzin życia bezpośrednio dotkniętych przez pandemię. W tej sytuacji jeszcze ważniejszym staje się poczucie wspólnoty i odpowiedzialności. Każdy z nas musi chronić nie tylko samego siebie ale również swoich najbliższych w tym przede wszystkich seniorów oraz wszystkich tych, z którymi mamy bezpośredni kontakt. Ta odpowiedzialność zmusza nas do ograniczenia swojej aktywności i stosowanie się do obowiązujących obostrzeń. Najważniejsze z nich to:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczki

Z niepokojem obserwujemy, że epidemia rozwija się dynamicznie również w naszym najbliższym otoczeniu. Poziom zachorowań na obszarze województwa zachodniopomorskiego zbliża się do 1000 dziennie. Z oficjalnych danych wynika, że tylko w powiecie koszalińskim (z wyłączeniem Koszalina) choruje 295 osób. Znaczna część tych zachorowań to mieszkańcy naszej gminy. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że liczne przypadki dotyczą jednego ze znajdujących się na terenie gminy Polanów Domu Pomocy Społecznej ale nie tylko. W miniony poniedziałek z powodu stwierdzenia zachorowania na COVID – 19 u jednego z nauczycieli została zamknięta Szkoła Podstawowa w Nacławiu. Zgodnie z przepisami nauczyciele i uczniowie zostali skierowani na kwarantannę. Gmina nie posiada pełnych danych o liczbie stwierdzonych zakażeń oraz osób w kwarantannie. Szacujemy jednak, że obecnie na terenie gminy choruje ok. 40 osób a w kwarantannie pozostaje ok. 150 osób. Podawane informacje wynikają z analizy sytuacji oraz szczątkowych danych udostępnianych przez służby sanitarne. Wszystkie te informacje i wydarzenia naruszają nasze poczucie bezpieczeństwa. Od 7 listopada na obszarze kraju wprowadzone zostają nowe rozwiązania dotyczące zwalczania koronawirusa.  Dotyczą one edukacji, życia społecznego i gospodarczego a ich istotę przedstawia poniższa grafika.

Zmianie uległy również zasady kwarantanny, która obecnie nakładana jest automatycznie na wszystkich mieszkających z osobą zakażoną od dnia uzyskania pozytywnego wyniku.

Kwarantanna ta kończy się po upływie 7 dni od zakończenia izolacji osoby zakażonej i nie wymaga decyzji organów sanitarnych. O wszystkich tych rozwiązaniach dowiedzieliśmy się w trakcie ostatniej konferencji Ministra Zdrowia. Najistotniejszym elementem tej konferencji było przedstawienie możliwości dalszego rozwoju sytuacji i określenie kryteriów podejmowania kolejnych decyzji. Tym kryterium jest średnia liczba nowych zakażeń dziennie. W przypadku dalszego gwałtownego wzrostu tej liczby kolejnym, ostatecznym już krokiem może być wprowadzenie narodowej kwarantanny.

Burmistrz Polanowa
Grzegorz Lipski

Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2020-11-06 13:48:48 2020-11-08 12:50:18 Burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski Jerzy Hirowicz
przejdź do góry strony