Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

Informacja Burmistrza Polanowa z dnia 30 października 2020 r. w związku z zagrożeniem epidemicznym

Szanowni Państwo, zwracając się do Państwa u ubiegłym tygodniu informowałem o wielu nowych rozwiązaniach wprowadzanych w związku z rozwojem sytuacji epidemicznej.

Przypomnę, że najważniejsze z nich dotyczyły ograniczeń w funkcjonowaniu Urzędu Miejskiego w Polanowie oraz rozwiązań wprowadzanych w skali całego kraju takich jak:

 1. Wprowadzenie czerwonej strefy na całym terytorium RP.
 2. Wprowadzenie nauki zdalnej dla uczniów szkół podstawowych począwszy od 4 klasy.
 3. Wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się młodzież do 16 roku życia w godzinach od 8:00 do 16:00.
 4. Ograniczenie działalności pubów, restauracji itp. wyłącznie do sprzedaży na wynos.
 5. Ograniczenie kontaktów do grupy 5 osób z wyłączeniem kontaktów rodzinnych i zawodowych.
 6. Wprowadzenie programu „Ochrona Seniorów” kierowanego do osób powyżej 70 roku życia, którego istotą jest ograniczenie przemieszczania się tych osób. Dla realizacji programu uruchomiony zostanie „Korpus wsparcia seniorów”, którego zadaniem będzie objęcie opieką wszystkich osób starszych - najbardziej narażonych na negatywne skutki zachorowania na COVID - 19. (Ok. 70% wszystkich zgonów są to osoby powyżej 70 roku życia).
 7. Zawieszenie działalności sanatoriów.

Wszyscy mieliśmy wówczas nadzieję, że wprowadzane ograniczenia przyniosą pozytywne rezultaty i stopniowo sytuacja zacznie się poprawiać. Tak się jednak nie stało. Od początku pandemii w Polsce zachorowało łącznie blisko 341 tys. osób a tylko w ostatnim pięciu dniach 87 146 osób tj. ponad 25% wszystkich zachorowań. Dzienny przyrost liczby chorych przez trzy dni oscylował w granicach 20 tys. by w dniu dzisiejszym osiągnąć blisko 22 tys. Dane te mogą i powinny przerażać. Do niedawna wydawało się, że jako mała lokalna społeczność jesteśmy bezpieczni. To również okazało się mitem. Aktualnie ok. 40 osób z terenu gminy choruje na COVID – 19 a znacznie ponad 150 osób pozostaje w kwarantannie. Są to dane orientacyjne, ponieważ Urząd Miejski w Polanowie nie dysponuje konkretnymi danymi z sanepidu. Sytuacja wymaga od nas dyscypliny i determinacji w przestrzeganiu obowiązujących zasad. Pamiętajmy, że bezpieczny dystans, dezynfekcja i noszenie maseczek są tak naprawdę jedynymi skutecznymi narzędziami, którymi możemy posłużyć się w walce z chorobą. Naszym wspólnym celem musi być dążenie do przerwania łańcucha zakażeń. W związku z powyższym podjęliśmy następujące decyzje:

 1. Odwołane zostały wszystkie planowane w najbliższym czasie uroczystości tj.:
  • Nasadzanie drzew będące elementem obchodów 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce;
  • Bieg Niepodległości w dotychczas obowiązującej formule.
 2. Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu zawiesił wszystkie zajęcia zarówno w swojej siedzibie jak również w świetlicach wiejskich na terenie gminy Polanów.
 3. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, by zadbać o seniorów, uruchomił specjalne numery telefonów.

Wszystkie te rozwiązania są uciążliwe, jednak należy pamiętać, że najważniejszym celem ich wprowadzenia była poprawa bezpieczeństwa nas wszystkich. Wykaz aktualnie obowiązujących obostrzeń dostępny jest na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.

Szanowni Państwo w dniu dzisiejszym na konferencji wspólnej Premiera i Ministra
Zdrowia poinformowano o kolejnych decyzja związanych ze zwalczaniem koronawirusa. Premier podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w okresie od 31 października do 2 listopada bieżącego roku. Nasza łączność ze zmarłymi w obliczu tego, z czym mamy do czynienia powinna mieć wyłącznie charakter symboliczny, bo to nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Na koniec jeszcze raz proszę, przestrzegajmy trzech prostych, ale jakże ważnych zasad:

 1. nośmy maseczki,
 2. trzymajmy dystans społeczny (min. 1,5 -2 m) i unikajmy zgromadzeń,
 3. dezynfekujmy dłonie.

Wszystkim chorym i pozostającym w domu na kwarantannie życzymy dużo zdrowia, spokoju i ludzkiej życzliwości.

Burmistrz Polanowa
Grzegorz Lipski

 

Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2020-10-30 14:49:18 2020-11-01 21:57:15 Burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski Jerzy Hirowicz
przejdź do góry strony