Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

Dożynki Gminne w Polanowie 2019 r.

Dożynki Gminne rozpoczęto tradycyjnie mszą świętą dziękczynną w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Polanowie, po której barwny korowód udał się na plac nad Zalewem Polanowskim. Tam, przybyłych gości w dożynkowy klimat wprowadził Zespół Ludowy Olszyna z Żydowa, inscenizując ceremoniał żniwny z ludowymi obrzędami.

Dożynki Gminne w Polanowie 2019 r.

Burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim rolnikom, złożył wyrazy szacunku i uznania za codzienny trud i wysiłek wynikający z ich pracy na roli. Po oficjalnych przemówieniach Starostowie tegorocznych Dożynek pani Marzena Skórzewska i pan Rafał Chudziński przekazali na ręce Burmistrza chleb dożynkowy upieczony z tegorocznego ziarna, z przesłaniem, aby dzielił sprawiedliwie i tak, by wszystkim starczyło.

W uroczystościach udział wzięli: Burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski, Zastępca Burmistrza Piotr Górniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Polanowie Józef Wilk z Radnymi Miejskimi, Stanisław Gawłowski – poseł na Sejm, Piotr Zientarski - Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Tomasz Sobieraj - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Dariusz Kalinowski - Radny Rady Powiatu Koszalińskiego, Dyrektorzy Szkół i jednostek organizacyjnych gminy, przedstawiciele duchowieństwa, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, sołtysi i przewodniczący kół gospodyń wiejskich.

W konkursie sołeckich wieńców dożynkowych spośród 10 zgłoszonych, komisja najwyżej oceniła wieniec Sołectwa Jacinki, drugie miejsce zajęło Sołectwo Świerczyna, a trzecie wieniec wykonany przez Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich w Gołogórze. W kategorii wieńców świetlicowych pierwsze miejsce zajęła Świetlica Wiejska w Garbnie, drugie w Nacławiu, a trzecie w Jacinkach.
Ocenie podlegały również stoiska promocyjne sołeckich miejscowości. W tym roku wystawiło się aż 15 stoisk, które prezentowały walory turystyczne, kulinarne, artystyczne oraz lokalne produkty swoich miejscowości. Zwyciężyło pachnące ziołami stoisko promocyjne miejscowości Gołogóra przygotowane wspólnie przez Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich "Niezłe Ziółka", drugie miejsce otrzymało „miodem płynące” Sołectwo Rosocha a trzecie miejsce przypadło Sołectwu Warblewo, które zaprezentowało się w country stylu.
Wygrane trzy sołeckie wieńce dożynkowe oraz zwycięskie stoisko promocyjne Gołogóry będą reprezentować gminę Polanów na Dożynkach Powiatowych 14 września w Bobolicach.

Polanowską publiczność bardzo ożywiły przedstawione przed Sołectwo Żydowo i Świetlice w Karsinie i Rekowie scenki artystyczne w konkursie „Żniwna Rodzinka". Kolejnym punktem programu był Turniej Sołtysa w którym Sołtysi i przedstawiciele sołectw rywalizowali w różnych konkurencjach sprawnościowych. Nagrodę Sołtysa otrzymał Arkadiusz Kaźmierczak – Sołtys Sołectwa Dadzewo.
W konkursie kulinarnym na „Przysmak wiejski” rozegranym w trzech kategoriach, zwyciężyli: danie mięsne – „Pieczeń z dzika po myśliwsku w zasmażanej kapuście”, autorstwa pani Aleksandry Helińskiej; danie rybne – „Poezja na talerzu”, przygotowane przez panią Mariolę Parszczyńską; danie jarskie – „Zupa z paluchem”, które przyrządziła pani Agnieszka Woźna.

Uroczystościom towarzyszyło wiele atrakcji dla dzieci, a także stoiska: DKMS, porad dietetycznych, KRUS, gdzie przeprowadzono konkurs BHP w rolnictwie oraz wystawa gołębi rasowych, ptactwa ozdobnego i drobnego inwentarza oraz liczne występu zespołów muzycznych, które trwały do późnych godzin wieczornych. Wieczór stał się również doskonałym tłem dla niezwykle widowiskowego pokazu ognia w wykonaniu grupy Fire Art.

Organizatorem Gminnych Dożynek była Gmina Polanów i Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu.

Galeria
Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2019-09-13 13:48:07 2019-09-16 15:12:04 Agnieszka Kaczka Agnieszka Kaczka
przejdź do góry strony