Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Polanów On-line. Gmina Polanów. Urząd Miejski w Polanowie.

20 lat Partnerstwa Gedern - Polanów

W dniach 30 maja - 2 czerwca delegacja z Polanowa przebywała w zaprzyjaźnionym mieście Gedern, z którym w czerwcu - 20 lat temu, władze Gminy Polanów podpisały Umowę Partnerską. Zaproszenie od Burmistrza Gedern Guido Kempel i Prezesa Stowarzyszenia Partnerskiego Gedern-Polanów Reinholda Landmann  do wspólnego świętowania jubileuszu, przyjęła 35 osobowa grupa reprezentująca Gminę Polanów.

Wśród gości znaleźli się Burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski, Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Parszczyński, Przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Partnerstwa Aleksandra Kalinowska,  radni Rady Miejskiej, sołtysi, przedstawiciele oświaty, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz członkowie Kół Gospodyń Wiejskich. Oficjalna część wizyty, podczas której podsumowano dwie dekady współpracy, miała miejsce w sali herbowej zamku w Gedern. Podczas uroczystości Burmistrz Polanowa wręczył gospodarzom piękny, wykonany przez polanowską firmę - Woody Schody Grzegorz Mazur, emblemat 20 lat partnerstwa miast Gedern-Polanów. Jest to symbol przyjaźni i współpracy.

Kolejnym ważnym punktem spotkania była wizyta w Gesamtschule w Gedern, która od 2011 roku utrzymuje również partnerskie stosunki z ZSP w Polanowie. Gospodarze przygotowali także wycieczkę do Büdingen, malowniczego miasteczka z bogatą historią.
Partnerstwo naszych miast ma na celu wspieranie współpracy gmin w zjednoczonej Europie. Jest to kluczowy element, który integruje różne grupy organizacji i społeczności poprzez realizację wspólnych projektów. Szczególną rolę odgrywają organizacje, które na co dzień wspierają się i wymieniają doświadczeniami. W trakcie trwania partnerstwa zrealizowano liczne inicjatywy, w tym projekty edukacyjne oraz wymiany młodzieży. 

Przypomnijmy, partnerstwo między Polanowem i Gedern rozpoczęło się w 1999 roku, gdy burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski, wysłał list do Brukseli z prośbą o znalezienie partnerskiej gminy. List trafił do Gedern przez Związek Miast i Gmin Hesji. W marcu 2000 roku delegacja Gedern odwiedziła Polanów, a w maju 2000 roku odbyła się rewizyta Polanowa w Gedern.
Obie strony dostrzegły potencjał we współpracy, zwłaszcza w zakresie dialogu polsko-niemieckiego, likwidacji uprzedzeń i wzajemnego wsparcia. Pierwsze konkretne działania obejmowały wizytę strażaków z Gedern w Polanowie w sierpniu 2000 roku, gdzie symbolicznie złączono węże strażackie, co stało się symbolem więzi między miastami.
W ramach rozwijania współpracy organizowano Dni Europy, angażując uczniów, nauczycieli, sportowców i przedstawicieli kultury. W 2003 roku powołano stowarzyszenia wspierające partnerstwo: w Gedern Stowarzyszenie Partnerskie Gedern Polanów, a w Polanowie Stowarzyszenie na Rzecz Partnerstwa.
Uroczystość podpisania deklaracji o współpracy została podzielona na dwie części. Pierwsza miała miejsce 19 czerwca 2004 r. w Gedern, podczas posiedzenia Rad Miejskich obu miast. Umowa formalizowała stosunki partnerskie i zawierała deklarację o współpracy miast w zjednoczonej Europie oraz ścisłej kooperacji między organizacjami, grupami i stowarzyszeniami z Polanowa i Gedern. Uroczystości towarzyszyły Dni Kultury w Gedern, w których uczestniczyła 55-osobowa delegacja z miasta i gminy Polanów.
Partnerstwo oficjalnie przypieczętowano 9 października 2004 roku w Polanowie. Była to druga część kończąca proces budowy bliskich i przyjaznych relacji między miastami. W uroczystości, która odbyła się w Domu Kultury przyjechali przedstawiciele Gedern na czele z Przewodniczącym Rady Miasta Gedern Kurtem Heusohnem oraz ówczesnym Burmistrzem Gedern Wolfgangiem Zenkertem. Gminę Polanów reprezentowali Burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Drewla.

Obchodząc 20-lecie partnerstwa z Gedern, Gmina Polanów z dumą podkreśla osiągnięcia obu społeczności wynikające ze współpracy, jednocześnie z nadzieją patrząc w przyszłość na kolejne dekady wspólnych działań, wzajemnego wsparcia oraz realizacji licznych inspirujących inicjatyw, które umacniają więzi i przynoszą korzyści mieszkańcom obu miast.

Miasto Gedern to siedmiotysięczna miejscowość w Hesji w Niemczech niedaleko Frankfurtu nad Menem. Miasto to podobnie jak Polanów położone jest na terenie pagórkowatym. Ciekawostką jest wzgórze po wygasłym wulkanie położone 700 metrów nad poziomem morza. Obecnie wykorzystywane jest do celów turystycznych. Znajduje się tam stok narciarki, całoroczny tor saneczkowy. Wokół miasta są liczne trasy rowerowe.

Metadane dokumentu
Data publikacji / aktualizacjiAutor / OpublikowałNarzędzia
2024-06-12 14:17:06 2024-06-12 14:37:56 Agnieszka Kaczka Agnieszka Kaczka