Herb i logo Polanowa

Data publikacji/aktualizacji: 2020-04-21 13:44:53
Herb Polanowa
Herb na przestrzeni dziejów, które były dla Polanowa bardzo burzliwe - zmieniał się. Ogólnie można jednak stwierdzić, że należy on do grupy herbów pomorskich, wybitnie związany z tymi terenami. Źródła informują, że w XVI w. był to kroczący (idący) Gryf - typowy dla Pomorza Zachodniego i jego władców - Gryfitów. Obecnie uważa się, że na przesrzeni dziejów został on wzbogacony o dodatkowe elementy. W różnych okresach dziejów różnie tłumaczono trzymany przez Gryfa symbol; czasem widziano w nim roślinę.
Dziś, zgodnie z Uchwałą nr XII/195/96 Rady Miejskiej w Polanowie z dnia 25 czerwca 1996 r. ws. uchwalenia Statutu Gminy Polanów - Statut Gminy Polanów §6. - Załącznik nr 2 do Statutu Gminy Polanów z 1996 roku Herb Polanowa przedstawia kroczącego czerwonego gryfa pomorskiego na srebrnej tarczy z berłem w łapach. Gryf jest skierowany głową w prawą stronę tarczy herbowej, podobnie jak jego ogon. Szpony i dziób gryfa są koloru żółtego, a jego jęzor koloru czerwonego.
Gryf Polanowa

Herb Polanowa poprzednia wersja 

Gryf Polanowa

Herb Polanowa - pierwotna wersja

 

 

Logo Polanowa

 

 

Logo ma prezentować gminę Polanów jako obszar wielu możliwości i miejsce przyjazne ludziom aktywnym. Zarówno północny nadmorski teren jak i charakterystyczna górzysta topografia stwarzają idealne warunki do aktywności, rekreacji i odpoczynku. Interpretacja znaku graficznego jest dość ogólna.

Ułożenie liter w napisie Polanów oraz elementów graficznych i ich kolorystyka nawiązują do największych atutów krajobrazu:

  • niebieski kolor koresponduje z bliskością morza i obecnością licznych jezior
     
  • zielony łuk symbolizuje położenie miasta u podnóża  gór: Góry Warblewskiej i Świętej Góry Polanowskiej a także obecność na terenie gminy najwyższej góry województwa zachodniopomorskiego – Góry Złocień i występujące na całej powierzchni administracyjnej niemal górskie krajobrazyz bogatąszatą roślinną
     
  • żółte słońce oznacza radość, sympatyczny, przyjazny charakter gminy Polanów i jej mieszkańców, pomyślną wizję przyszłości
     
  • czerwona, wyrazista kreska nad „o”to symbol miłości, szacunku, przywiązania i poszanowania do „Małej Ojczyzny”

Zawarty w logo slogan „Góry Północy” jest jego dopełnieniem, wzmacniającym przekaz marketingowy.

© 2000 - 2024 Urząd Miejski w Polanowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.