VIII Odpust Kaszubski

Data publikacji/aktualizacji: 2022-06-22 12:36:15

18 czerwca 2022 r. do Maryi Bramy Niebios już po raz ósmy przyjechali kaszubi z całego Pomorza i miłośnicy kaszubskiej kultury, żeby wspólnie się modlić i świętować odpust na Świętej Górze Polanowskiej.

VIII Odpust Kaszubski

Kaszubi odwiedzają polanowska pustelnię regularnie od 2015 r. Spotkania poza modlitwą mają również na celu przypomnienie, że na Pomorzu znajdują się trzy święte góry: Rowokół, Polanowska i Chełmska. Pomimo, ze aktualnie Kaszuby kojarzone są wyłącznie ze wschodnią częścią Pomorza, to historycznie centrum kaszubszczyzny, jak podkreśla ojciec Janusz - inicjator odpustu, franciszkanin ze świętej Góry Polanowskiej - stanowił właśnie Polanów. Zgodnie z wersem z kaszubskiego hymnu, który został wyryty na jednym z pamiątkowych głazów w pobliżu pustelni, przed germanizacją „Kaszuby ciągnęły się od Gdańska do bram Rostocku”.

Odpust tradycyjnie rozpoczęła pielgrzymka spod figury św. Ottona w Polanowie, poprzedzona tańcem feretronów (tzw. pokłony obrazów).
W samo południe, już na szczycie Góry odbyła się uroczysta, plenerowa Msza św. z liturgią słowa w języku kaszubskim. Eucharystii przewodniczył o. Marek Dettlaff, pracujący w Wilnie franciszkanin, natomiast kazanie wygłosił ks. Leszek Jażdżewski, duszpasterz środowisk kaszubskich z Gdańska. Po nabożeństwie na pielgrzymów czekały prezentacje zespołów kaszubskich oraz tradycyjny poczęstunek.

Odpust Kaszubski mógł odbyć się dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu polanowskich instytucji. Są to m.in.: Gmina Polanów, POKiS, ZUK, jednostki OSP, Nadleśnictwo Polanów.

© 2000 - 2023 Urząd Miejski w Polanowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.