Już w najbliższą sobotę, 3 września nad Zalewem w Polanowie odbędą się Dożynki Gminne 2022. Szczególną rolę podczas tego święta odgrywają starostowie dożynek. W tym roku zaszczytną funkcję gospodarzy pełnić będą Pani Anna Kawalec z Polanowa i Pan Piotr Góralski z Karsinki – rolnicy naszej gminy.
Anna Kawalec (41 lat) jest mieszkanką Polanowa. Wraz z mężem Tomaszem od 2014 r. prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 100 ha na terenie gminy Polanów, specjalizujące się w produkcji roślinnej. W gospodarstwie uprawia się kukurydzę, zboża oraz rzepak i rośliny strączkowe.
Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Posiada nowoczesny park maszynowy, częściowo zakupiony przy współfinansowaniu ze środków UE.
Jest matką 20 letnich synów bliźniaków, Miłosza i Tymoteusza, którzy w tym roku ukończyli Technikum Rolnicze w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Boninie na kierunku „Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki”. Pani Anna jest osobą pracowitą, skromną, wesołą i towarzyską. Jej dom zawsze stoi dla wszystkich otworem, dla każdego ma miłe słowo, dobrą radę i ciepły uśmiech. Jej pasją jest gotowanie, dbanie o dom, ogrodnictwo i malowanie.
Piotr Góralski (33 lata) mieszka w miejscowości Karsinka, w gminie Polanów, stanu wolnego, prowadzi własne gospodarstwo rolne o powierzchni 100 ha i pracuje w gospodarstwie rodziców o powierzchni 70 ha. W gospodarstwie prowadzona jest uprawa zbóż, rzepaku ,kukurydzy, ziemniaków i użytków zielonych.
Pan Piotr jest absolwentem Technikum Agrobiznesu w Boninie. Ukończył Uniwersytet Technologiczno Przyrodniczy w Bydgoszczy w kierunku Rolnictwo specjalność Ochrona Roślin i zdobył tytuł magistra inżyniera, ukończył również studia w kierunku Zootechnika specjalność Żywienie Zwierząt i Paszoznawstwo i zdobył tytuł inżyniera. Podczas nauki brał udział w konkursach z zakresu ergonomii i bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Na swoim koncie ma takie osiągnięcia jak:
Gospodarstwo na własny rachunek prowadzi od 2015 r. i jest czwartym pokoleniem rolników w rodzinie. Grunty i budynki w miejscowości Nacław wchodzące w skład gospodarstwa są w dzierżawione od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W gospodarstwie rodziców, które współprowadzi utrzymywane jest stado bydła mlecznego i opasowego.
Rodzina państwa Góralskich stale modernizuje gospodarstwo, poprzez zakup nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych. W gospodarstwie wykorzystywane są dwie metody uprawy: płużna i bezorkowa.