VIII Orszak Trzech Króli w Polanowie

Data publikacji/aktualizacji: 2023-01-10 13:05:22

W ubiegły piątek mieszkańcy gminy Polanów już po raz VIII wzięły udział w Orszaku Trzech Króli, który tuż po południu wyruszył z Polanowa na św. Górę Polanowską - zwana przez wielu Polanowskim Betlejem. Uroczysty pochód poprzedziła Msza święta celebrowana w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

VIII Orszak Trzech Króli w Polanowie

Pomimo nieciekawej aury, w barwnym przemarszu, za gwiazdą, manifestując radosną nowinę podążały całe rodziny z dziećmi. Uczestnicy przyodziani w królewski korony, ze śpiewem kolęd na ustach, przeszli przez miasto: ulicą Wolności, Bobolicką i Zacisze.

W ten sposób 6 stycznia obchodzone jest chrześcijańskie święto Objawienia Pańskiego, nawiązujące do podróży, jaką odbyli trzej mędrcy ze wschodu do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Ta tradycja, podobnie jak w wielu miastach w całej Polsce, również w Polanowie przeżywa swój prawdziwy renesans. Cechą charakterystyczną polanowskiego Orszaku jest jego finał przy pustelni na Świętej Górze, gdzie na uczestników czeka żywa szopka, wspólne kolędowanie i ciepły posiłek.

Organizatorami tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Polanowie byli: Burmistrz Polanowa, Parafia Polanów, O. Franciszkanie, POKiS, ZSP Polanów, OSP Polanów.

© 2000 - 2024 Urząd Miejski w Polanowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.